spacer.png, 0 kB

Wsp贸艂praca

Zam贸w Newsletter



Login:

Adres email:
zapisz wypisz

spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Kredyty hipoteczne tylko dla bogatych Drukuj E-mail

 

Wymagany przez banki wk艂ad w艂asny w wysoko艣ci 30 proc. warto艣ci nieruchomo艣ci mo偶e fatalnie odbi膰 si臋 na ca艂ym rynku mieszkaniowym w Polsce.

Media obieg艂a informacja, 偶e Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje zmiany m.in. dotycz膮ce wysoko艣ci wk艂adu w艂asnego. Ma to by膰 25-30 proc. zakupionej warto艣ci nieruchomo艣ci. Money.pl sprawdzi艂 jakie skutki mo偶e przynie艣膰 wdro偶enie przez banki takiego limitu.

KNF zaleca, ale...

Komisja nie potwierdza wprost informacji, 偶e KNF chce wprowadzi膰 tak drastyczne ograniczenia. Zamierza jednak wys艂a膰 specjalne listy do bank贸w z tre艣ci膮 dotycz膮c膮 sposobu udzielania kredyt贸w hipotecznych.

- W li艣cie, kt贸ry ma trafi膰 w tym tygodniu do bank贸w, KNF zwraca uwag臋 na problem rozlu藕nienia kryteri贸w przy udzielaniu kredyt贸w hipotecznych. Nie jest to jednak rekomendacja. Nie pojawiaj膮 si臋 te偶 tam zalecenia dotycz膮ce limit贸w wk艂adu w艂asnego przy udzielaniu kredyt贸w - powiedzia艂a Money.pl, Marta Chmielewska-Rac艂awska z biura prasowego KNF.

KNF mo偶e jednak w ka偶dej chwili rozes艂a膰 odpowiednie zalecenie, kt贸re b臋dzie ju偶 oznacza艂o tward膮 regulacj臋, z kt贸r膮 banki b臋d膮 musia艂y si臋 liczy膰. Najwi臋ksze obawy dotycz膮 w艂a艣nie wprowadzenia przez Komisj臋 wymogu dotycz膮cego posiadania odpowiedniego wk艂adu w艂asnego.

Dziura w dziurze

Na rynku brakuje oko艂o 2 milion贸w mieszka艅, a co najmniej drugie tyle potrzebuje natychmiastowego remontu. Wprowadzenie wymog贸w dotycz膮cych wysoko艣ci wk艂adu w艂asnego na poziomie 30 proc. w pierwszej kolejno艣ci spowoduje, 偶e ogromna rzesza m艂odych os贸b i ma艂偶e艅stw zrezygnuje z zakupu w艂asnego mieszkania. Efekt? Drastycznie wzrosn膮 ceny najmu, ale niekoniecznie spadn膮 szybko ceny nowych mieszka艅.

Cena nowego mieszkania kilkudziesi臋ciometrowego w Warszawie wynosi w zale偶no艣ci od lokalizacji 500-600 tys. z艂. To oznacza, 偶e wk艂ad w艂asny w wysoko艣ci 30 proc. b臋dzie wynosi艂 150-180 tys. z艂. Jest to pot臋偶na bariera, tym bardziej, 偶e kolejnych kilkadziesi膮t tysi臋cy z艂otych potrzebnych jest na wyko艅czenie i skromne zagospodarowanie wymarzonego mieszkania.

Wi臋kszym popytem mog膮 ewentualnie zacz膮膰 si臋 cieszy膰 ma艂e i tanie mieszkania, a wi臋c nie zawsze budowane solidnie. W ten spos贸b powsta艂o w Polsce tysi膮ce osiedli z wielkiej p艂yty, co do kt贸rych nie ma pewno艣ci jak jeszcze d艂ugo postoj膮. Zamiast wi臋c i艣膰 do przodu w zakresie budownictwa mieszkaniowego cofniemy si臋 do lat siedemdziesi膮tych ubieg艂ego wieku.

Ceny mieszka艅 szybko nie spadn膮

Cz臋艣膰 deweloper贸w ju偶 rozpocz臋艂o obni偶ki cen, ale g艂贸wnie du偶ych mieszka艅. Tam zapewne redukcja cen mo偶e by膰 nawet wi臋ksza ni偶 10-15 procent. To niewiele jeszcze, gdy偶 w ci膮gu ostatnich dw贸ch lat warto艣膰 nowych mieszka艅 w najbardziej po偶膮danych lokalizacjach wzros艂a bowiem o 100 proc. i wi臋cej.

Najwi臋ksi deweloperzy, kt贸rych kondycja finansowa jest dobra, mog膮 tak偶e wstrzyma膰 si臋 z nowymi inwestycjami, je偶eli na rynku nie pojawi si臋 odpowiedni popyt. Dom Development zdecydowa艂 si臋 na przyk艂ad o przesuni臋ciu w czasie kilku sporych projekt贸w. To z kolei spowoduje, 偶e ceny mieszka艅 w niekt贸rych miastach zaczn膮 ponownie rosn膮膰 poniewa偶 zacznie ich z czasem brakowa膰.

Nale偶y jeszcze zauwa偶y膰, 偶e wielu deweloper贸w kupowa艂o grunty po bardzo wysokich cenach. Je偶eli do tego dodamy hoss臋 na materia艂y budowlane i rosn膮ce pensje pracownik贸w, kt贸re mia艂y na celu zatrzymanie ich w kraju - to trudno oczekiwa膰, aby w艂a艣ciciele firm deweloperskich tak 艂atwo pozbywali si臋 mieszka艅 nie uzyskuj膮c na nim odpowiednich zysk贸w.

Najwi臋kszy dramat mo偶e jednak dosi臋gn膮膰 ma艂e i 艣rednie firmy deweloperskie. Im d艂u偶ej bowiem potrwa stagnacja tym gorzej dla nich samych i setek wsp贸艂pracuj膮cych z nimi ma艂ych firm. Efekt? Kilka tysi臋cy os贸b zwi膮zanych z bran偶膮 budowlan膮 mo偶e straci膰 prac臋. Czy sta膰 nas na nowe zasi艂ki dla bezrobotnych?

Banki ju偶 robi膮 swoje

Czy warto podnosi膰 poprzeczk臋 dla milion贸w klient贸w je艣li problem ten nie dotyczy wszystkich bank贸w i wi臋kszo艣ci kredytodawc贸w? Z badania przeprowadzonego przez nadz贸r finansowy wynika, 偶e 10 spo艣r贸d 37 najwi臋kszych bank贸w stosuje zbyt 艂agodne kryteria oceny zdolno艣ci do sp艂aty zad艂u偶enia. Okazuje si臋 jednocze艣nie, 偶e wi臋kszo艣膰 kredytobiorc贸w sp艂aca kredyty hipoteczne w terminie.

Poza tym, coraz wi臋ksza liczba bank贸w ju偶 sama wprowadza zmiany przy udzielaniu kredyt贸w. Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Zwi膮zku Bank贸w Polskich w tym roku ze wzgl臋du na rosn膮ce ostatnio mar偶e oraz zmiany w polityce kredytowej bank贸w nale偶y oczekiwa膰 ni偶sz膮 sprzeda偶 kredyt贸w hipotecznych. Wcze艣niej ZBP prognozowa艂, 偶e w 2008 roku warto艣膰 ich wyniesie 68 mld z艂.

2008-10-14 07:00:16  Money.pl/Tomasz Brankiewicz

 

< Poprzedni   Nast阷ny >
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB