spacer.png, 0 kB

Wsp贸艂praca

Zam贸w Newsletter



Login:

Adres email:
zapisz wypisz

spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Rynek Mieszka艅 w 2007 roku... Drukuj E-mail

 

Co b臋dzie sie dzia艂o na rynku mieszka艅 w 2007 roku?

Analitycy przewiduj膮 mniejszy aczkolwiek dalszy wzrost cen. Niewielkim pocieszeniem dla kupuj膮cych mo偶e byc fakt 偶e ceny nie powinny wzrosn膮膰 w tym roku a偶 tak drastycznie jak w ubieg艂ym. Szacuje sie wzrost ceny merta powierzchni na poziomie maksymalnie 10%.


Rok 2006 by艂 zaskakuj膮cy przede wszystkim na skutek bardzo dynamicznego wzrost cen.

Obecny nie przyniesie ju偶 takich niespodzianek. Po prostu nale偶y si臋 spodziewa膰 kontynuacji trendu wzrostowego. Ceny b臋d膮 ros艂y nadal, poniewa偶 nie nast膮pi艂y, ani nie s膮 przewidywane 偶adne radykalne zmiany legislacyjne czy te偶 gospodarcze. W 2007 prognozuje si臋 wzrost gospodarczy na poziomie por贸wnywalnym do zesz艂ego roku, czyli 5,2-5,5%, przewidywany jest nieznaczny, ale jednak spadek bezrobocia. Kredyty hipoteczne nie powinny znacz膮co zdro偶e膰 i przede wszystkim nie mo偶emy liczy膰 na zwi臋kszenie liczby budowanych mieszka艅!

Nawet je艣li firmy budowlane zechc膮 budowa膰 wi臋cej, z powodu specyfiki bran偶y budowlanej, zwi臋kszenie poda偶y jest odroczone w czasie. Dodatkowo, jak powszechnie wiadomo, istniej膮 powa偶ne bariery w postaci braku plan贸w zagospodarownania przestrzennego, kt贸re skutecznie blokuj膮 i wyd艂u偶aj膮 czas realizacji nowych inwestycji. Na rynku wt贸rnym w 2007 roku mog膮 pojawi膰 si臋 mieszkania, kupione w latach ubieg艂ych w celach spekulacyjnych. B臋dzie to jednak nast臋powa艂o stopniowo (wi臋kszo艣膰 sprzedaj膮cych b臋dzie chcia艂a unikn膮膰 p艂acenia podatk贸w). Poda偶 nie zwi臋kszy si臋 tak znacz膮co, aby mog艂a nast膮pi膰 korekta cen.

Co przemawia za trendem wzrostowym?

Inne argumenty przemawiaj膮ce za dalszym wzrostem cen? Niew膮tpliwie nadal b臋d膮 inwestowa膰 w Polsce firmy i prywatni inwestorzy z Unii Europejskiej. Mimo znacznego wzrostu cen jeste艣my nadal rynkiem atrakcyjnym. Mieszkanie w Warszawie jest oko艂o 3 razy ta艅sze ni偶 w Dublinie i 7 razy ta艅sze ni偶 w Londynie. Oczywi艣cie nasza si艂a nabywacza jest ni偶sza ni偶 Irlandczyk贸w czy Brytyjczyk贸w, ale nawet  uwzgl臋dniaj膮c t臋 r贸偶nic臋 pozostaje  jeszcze spore pole do wzrostu cen nieruchomo艣ci. Co wi臋cej Polacy zarabiaj膮cy w Unii zechc膮 zainwestowa膰 pieni膮dze w mieszkania w kraju, tym bardziej i偶 cz臋sto zakup mieszkania jest g艂贸wnym motywem wyjazdu.

Poza tym, je偶eli chcemy prognozowa膰 bazuj膮c na historii innych rynk贸w nieruchomo艣ci, wydaje si臋, i偶 w艂a艣ciwym jest por贸wnywanie Polski do kt贸rego艣 z rynk贸w Unii Europejskiej. Oczywi艣cie nie jest mo偶liwe znalezienie idealnego odpowiednika, ale liczba ludno艣ci, poziom rozwoju gospodarczego i mo偶liwo艣ci, kt贸re stoj膮 przed Polsk膮 w zwi膮zku z cz艂onkostwem w Unii Europejskiej, sk艂aniaj膮 do por贸wnania Polski na przyk艂ad z Hiszpani膮. W Hiszpanii ceny rosn膮 od 15 lat. Jest to trend stabilny i d艂ugotrwa艂y i mimo i偶 w tym okresie Hiszpania przechodzi艂a wiele przemian gospodarczych i boryka艂a si臋 z podobnymi problemami jak Polska (bezrobocie, konieczno艣膰 restrykcyjnej polityki pieni臋偶nej w zwi膮zku z wysok膮 inflacj膮) trwa on nieprzerwanie.

Tendencje na rynku nieruchomo艣ci w 2007 roku

Ju偶 w 2006 roku, ale tak偶e w najbli偶szych latach mieli艣my i b臋dziemy mieli do czynienia z kilkoma zjawiskami na rynku nieruchomo艣ci, kt贸re s膮 nast臋pstwem rosn膮cych cen. Po pierwsze nast臋puje przeniesienie popytu z dzielnic centralnych do peryferyjnych i podmiejskich, gdzie ceny s膮 ni偶sze. Zjawisko to b臋dzie si臋 nasila膰, je艣li w du偶ych miastach pojawi膮 si臋 sprawne rozwi膮zania komunikacyjne (obwodnice, autostrady, kolej podmiejska).

Po drugie ze wzgl臋du na to, 偶e koszt budowy metra kwadratowego domu jednorodzinnego zar贸wno w systemie gospodarczym, ale tak偶e przez  firmy budowlane, jest ni偶szy ni偶 koszt zakupu metra mieszkania, cz臋艣膰 nabywc贸w zdecyduje si臋 na budow臋 lub zakup domu pod miastem. Dodatkowym argumentem „za” b臋dzie mo偶liwo艣膰 uzyskania na ten cel kredytu z dop艂at膮 do odsetek. Skutkiem tego b臋dzie niew膮tpliwie wzrost cen dzia艂ek budowlanych.

Trzecie zjawisko to mo偶liwa zmiana preferencji kupuj膮cych. Obecnie najbardziej poszukiwane s膮 mieszkania dwupokojowe. Wynika to oczywiscie z faktu, i偶 chcemy mieszka膰 mo偶liwie wygodnie. Jednak r贸wnie dobrze determinant膮 tego wyboru mo偶e by膰 fakt, i偶 zdolno艣膰 kredytowa przeci臋tnie zarabiaj膮cego Polaka pozwala na zakup dw贸ch pokoi. Jako 偶e ceny wzros艂y znacz膮co w stosunku do zmiany zdolno艣ci kredytowej, bardzo prawdopodobne jest, 偶e cz臋艣膰 kupuj膮cych b臋dzie musia艂a zdecydowa膰 si臋 na kawalerki i w ten spos贸b popyt na nie wzro艣nie.

Prognozy na rok 2007 rok dla Warszawy, Krakowa, Wroc艂awia, Gda艅ska i Poznania

W najdro偶szych obecnie miastach, czyli w Warszawie i Krakowie, gdzie 艣rednie ceny na rynku wt贸rnym wynosz膮 odpowiednio 7 903 i 7 172, w 2007 roku mo偶na si臋 spodziewa膰 kwartalnych wzrost贸w na poziomie 5 do 10%. Po roku zaowocuje to cenami nawet  powy偶ej 11 000 za metr kwadratowy. S膮 to bardzo du偶e sumy, ale jeszcze wi臋kszej dynamiki zmian cen mo偶emy si臋 spodziewa膰 w miastach, gdzie w chwili obecnej mieszkania s膮 stosunkowo "tanie", czyli w Poznaniu (XII 2006 – 4783 z艂ote za metr), 艁odzi (3322 z艂ote), Katowicach (XII 2006 – 2911 z艂otych), Gdyni (5307 z艂otych). Tempo wzrostu mo偶e by膰 bardzo szybkie je艣li na dobr膮 sytuacj臋 makroekonomicz膮, z kt贸r膮 mamy do czynienia w skali kraju, na艂o偶y si臋 dynamiczny rozw贸j regionu. 艢wietnym przyk艂adem takiego rozwoju sytuacji jest Wroc艂aw.

Warszawa
PROGNOZA NA I KWARTA艁 2007
szacowana zmiana + 5%
szacowana cena na koniec I kwarta艂u 8 265pln za metr mieszkania.

Krak贸w
PROGNOZA NA I KWARTA艁 2007
zmiana + 9%
szacowana cena na koniec I kwarta艂u 7 843pln

Wroc艂aw
PROGNOZA NA I KWARTA艁 2007
zmiana + 4%
szacowana cena na koniec I kwarta艂u 6 54pln

Gda艅sk
PROGNOZA NA I KWARTA艁 2007
zmiana +  8%
szacowana cena na koniec I kwarta艂u 5 79pln


Marta Kosinska, ekspert portalu nieruchomo艣ci.pl

< Poprzedni   Nast阷ny >
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB